Ülke Genelinde Eleştirel Bir İklim Başlarken Darende ve Malatya Fetretine Devam Ediyor

Darende Haberleri 03.04.2024 - 23:35, Güncelleme: 08.04.2024 - 14:39
 

Ülke Genelinde Eleştirel Bir İklim Başlarken Darende ve Malatya Fetretine Devam Ediyor

Çoğu ilde seçmen "çantada keklik" olmadığını, iradesini hamasete ve tarafgirliğe ipotek ettirmediğini ortaya koydu. Fakat ilçemiz, öz yurdumuz Darende ve Malatya için aynı şeyi söylemem ne yazık ki pek mümkün değil.

Kanunen siyasi fikir beyan etmeleri "yasak" olanların dahi tarafgirlikle siyaseten bir tarafa angaje olduğu bir zamanda siyaseten partiler üstü tarafsız duruşumu muhafaza etmiş olmam her zaman iftihar vesilem olmuştur. Hiçbir partiye üye olmamış ve alenen oy istememiş olmamla her zaman övünürüm. Fakat dünya görüşüm ve fikriyatımın temelleri her zaman eleştirel, sorgulayan, biat etmeyen bir yapıyla var olmuştur. Dolayısıyla genel ve mahalli seçimlerin neticelerini de bu nazarla yorumluyorum. Haliyle arzu ettiğim şey ana akım siyasetin efsunladığı edilgen, iradesi ipotekli bir seçmen değil; eleştiren, sorgulayan, itiraz eden bir seçmen ve de halk... Yazıyı kaleme aldığım 1 Nisan 2024 gece 02:00 itibarıyla sonuçlar üç aşağı beş yukarı belli olmaya başladı. Ülke genelindeki durumun ilk okumasını "Eleştirel bir iklimin başlangıcı" olarak yaptım. Nitekim çoğu ilde seçmen "çantada keklik" olmadığını, iradesini hamasete ve tarafgirliğe ipotek ettirmediğini ortaya koydu. Fakat ilçemiz, öz yurdumuz Darende ve Malatya için aynı şeyi söylemem ne yazık ki pek mümkün değil. Sandıktan çıkan iradenin meşruluğu ve hürmete layık oluşu tartışmaya açık bir konu olmasa da neticenin yine her zaman olduğu gibi egemen ana akım siyasetin etkisiyle oluştuğu aşikar. Medeni cesaret gösterek, özgün fikirler sunarak yarışa dahil olan Derya Hanım (BTP) ne yazık ki pek az sayıda oy aldı. Anketlerimizde ciddi oylara ulaşan, "Devletin dini adalettir" vecizesini dile getirerek ilgimi çeken Çelebi Bey (Saadet Partisi) de yine çok az sayıda oy alarak umduğunu bulamadı. Ana akım medyanın ve siyasetin göz ardı ettiği diğer adaylar da gayretlerine rağmen sembolik oyların üzerine çıkamadılar. Köklü bir geçmişe, eşsiz bir tabiata, değerlendirilmesi gereken büyük bir potansiyele sahip olan Darende yeni yerel yönetimiyle ilerleme sağlayacak mı? Ömrümüz varsa yaşayıp, izleyip birlikte göreceğiz. Kıyasıya rekabetin olduğu muhtarlık yarışında da medeniyeti, nezaketi elden bırakmadan seçim çalışması yürüten ve ipi göğüsleyen adayları da ayrıca tebrik ve takdir ediyorum. Çiçekler açarken, mevsim bahara dönerken umarım siyaseten bir bahar olur ve bazı şeyler değişir.
Çoğu ilde seçmen "çantada keklik" olmadığını, iradesini hamasete ve tarafgirliğe ipotek ettirmediğini ortaya koydu. Fakat ilçemiz, öz yurdumuz Darende ve Malatya için aynı şeyi söylemem ne yazık ki pek mümkün değil.

Kanunen siyasi fikir beyan etmeleri "yasak" olanların dahi tarafgirlikle siyaseten bir tarafa angaje olduğu bir zamanda siyaseten partiler üstü tarafsız duruşumu muhafaza etmiş olmam her zaman iftihar vesilem olmuştur. Hiçbir partiye üye olmamış ve alenen oy istememiş olmamla her zaman övünürüm.

Fakat dünya görüşüm ve fikriyatımın temelleri her zaman eleştirel, sorgulayan, biat etmeyen bir yapıyla var olmuştur.

Dolayısıyla genel ve mahalli seçimlerin neticelerini de bu nazarla yorumluyorum. Haliyle arzu ettiğim şey ana akım siyasetin efsunladığı edilgen, iradesi ipotekli bir seçmen değil; eleştiren, sorgulayan, itiraz eden bir seçmen ve de halk...

Yazıyı kaleme aldığım 1 Nisan 2024 gece 02:00 itibarıyla sonuçlar üç aşağı beş yukarı belli olmaya başladı. Ülke genelindeki durumun ilk okumasını "Eleştirel bir iklimin başlangıcı" olarak yaptım. Nitekim çoğu ilde seçmen "çantada keklik" olmadığını, iradesini hamasete ve tarafgirliğe ipotek ettirmediğini ortaya koydu. Fakat ilçemiz, öz yurdumuz Darende ve Malatya için aynı şeyi söylemem ne yazık ki pek mümkün değil. Sandıktan çıkan iradenin meşruluğu ve hürmete layık oluşu tartışmaya açık bir konu olmasa da neticenin yine her zaman olduğu gibi egemen ana akım siyasetin etkisiyle oluştuğu aşikar.

Medeni cesaret gösterek, özgün fikirler sunarak yarışa dahil olan Derya Hanım (BTP) ne yazık ki pek az sayıda oy aldı.

Anketlerimizde ciddi oylara ulaşan, "Devletin dini adalettir" vecizesini dile getirerek ilgimi çeken Çelebi Bey (Saadet Partisi) de yine çok az sayıda oy alarak umduğunu bulamadı.

Ana akım medyanın ve siyasetin göz ardı ettiği diğer adaylar da gayretlerine rağmen sembolik oyların üzerine çıkamadılar.

Köklü bir geçmişe, eşsiz bir tabiata, değerlendirilmesi gereken büyük bir potansiyele sahip olan Darende yeni yerel yönetimiyle ilerleme sağlayacak mı? Ömrümüz varsa yaşayıp, izleyip birlikte göreceğiz.

Kıyasıya rekabetin olduğu muhtarlık yarışında da medeniyeti, nezaketi elden bırakmadan seçim çalışması yürüten ve ipi göğüsleyen adayları da ayrıca tebrik ve takdir ediyorum.

Çiçekler açarken, mevsim bahara dönerken umarım siyaseten bir bahar olur ve bazı şeyler değişir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve darendepostasi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Faki
(03.04.2024 23:46 - #341)
güzel analiz ve yorum
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve darendepostasi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.