Sitenin sağında bir giydirme reklam

Depremin fotoğrafı sanatla can bulacak

Darende Haberleri 18.08.2023 - 09:56, Güncelleme: 18.08.2023 - 09:56
 

Depremin fotoğrafı sanatla can bulacak

Yüzyılın felaketi olan 6 Şubat depremi; plastik, tel, demir ve yosun gibi atık malzemelerle canlandırılacak. Eserler bittikten sonra halkın ziyaretine açılacak.

Yüzyılın felaketi olan 6 Şubat depremi; plastik, tel, demir ve yosun gibi atık malzemelerle canlandırılacak. Eserler bittikten sonra halkın ziyaretine açılacak. AHMET ÇAKIR/DARENDE Darende ilçesine turizmcilerin ilgi odağı olan Fikri Çalışkan Sanat Evi, 6 Şubat depreminin çalışmasını sergilemeye hazırlanıyor. Her yıl yaklaşık 100 bin ziyaretçinin gezdiği Fikri Çalışkan Sanat Evi, turların ziyaret listesinde yer alıyor. Darende’de bir turizm ofisinin açılması gerektiğini belirten Çalışkan, 80 eserinin jübilesini 6 Şubat depremi ile ilgili çalışma yapacağını söyledi. Malatya’nın Darende ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Fikri Çalışkan, plastik, tel, demir ve yosun gibi atık malzemelerden yaptığı 80 eser, geçmiş kültür ve turistik mekânları anlatılıyor. 11 İLDEN ZİYARETÇİ GELMİYOR Ege’den gelen ziyaretçilerin sevindirdiğini belirten Fikri Çalışkan, “Virüs salgını turizmi olumsuz etkiledi ama biz çok etkilenmedik. Vatandaşlar maskelerini takarak ziyaretlerini gerçekleştirdi. Ama deprem olumsuz etkiledi. Bizim ziyaretçilerimiz genellikle depremin vurduğu 11 ilden geliyordu. Şimdilerde deprem bölgelerinden çok az ziyaretçi gelirken genellikle Ege’den gelen ziyaretçilerimiz bizi sevindiriyor” dedi. 6 AYDA BİTİRİLECEK Sanat evinin her yıl yaklaşık 100 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını ifade eden emekli öğretmen Çalışkan, “Şu ana kadar 80 eser oluşturdum. Bir deprem eseri yaparak jübilemi yapacağım. Bu eserimde 6 Şubat’ta 11 ili vuran Kahramanmaraş merkezli depremi anlatacağım. Evleri yıkılan vatandaşlar, enkaz altında çıkarılan vatandaşlar, kar altında koşuşan, ağlaşan insanları ve bu insanlara uzanan yardım ellerini, bunun yanında kış aylarında sokakta yaktıkları ateşlerde hayata tutunmaya çalışan vatandaşları işleyeceğim. Bu çalışma da yaklaşık 6 ay gibi zamanımı alacak” dedi.   200 LİTRE SU KULLANILIYOR 1947 Darende doğumlu olan Fikri Çalışkan, emekli olduktan sonra hobi olarak doğada bulduğu plastik, tel, demir, yosun gibi atıklardan sanat eserleri yapmaya başladı. İlk olarak evi için süs eşyası olarak yaptığı bu eserlerin sayısı artınca evini sanat evine dönüştürdü.  Sanat evinde çoğu minyatür 80 civarında eser bulunuyor. Girişi ücretsiz olan sanat evinde hareketli eserler 23 tane motorla veya su gücüyle çalışıyor. Sanat evinde su gücünü kullanmak için günlük yaklaşık 200 litre su harcanıyor. Sanat evinin çevre düzenlemesi ve sulaması da Çalışkan ailesi tarafından yapılıyor.
Yüzyılın felaketi olan 6 Şubat depremi; plastik, tel, demir ve yosun gibi atık malzemelerle canlandırılacak. Eserler bittikten sonra halkın ziyaretine açılacak.

Yüzyılın felaketi olan 6 Şubat depremi; plastik, tel, demir ve yosun gibi atık malzemelerle canlandırılacak. Eserler bittikten sonra halkın ziyaretine açılacak.

AHMET ÇAKIR/DARENDE

Darende ilçesine turizmcilerin ilgi odağı olan Fikri Çalışkan Sanat Evi, 6 Şubat depreminin çalışmasını sergilemeye hazırlanıyor. Her yıl yaklaşık 100 bin ziyaretçinin gezdiği Fikri Çalışkan Sanat Evi, turların ziyaret listesinde yer alıyor. Darende’de bir turizm ofisinin açılması gerektiğini belirten Çalışkan, 80 eserinin jübilesini 6 Şubat depremi ile ilgili çalışma yapacağını söyledi.

Malatya’nın Darende ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Fikri Çalışkan, plastik, tel, demir ve yosun gibi atık malzemelerden yaptığı 80 eser, geçmiş kültür ve turistik mekânları anlatılıyor.

11 İLDEN ZİYARETÇİ GELMİYOR

Ege’den gelen ziyaretçilerin sevindirdiğini belirten Fikri Çalışkan, “Virüs salgını turizmi olumsuz etkiledi ama biz çok etkilenmedik. Vatandaşlar maskelerini takarak ziyaretlerini gerçekleştirdi. Ama deprem olumsuz etkiledi. Bizim ziyaretçilerimiz genellikle depremin vurduğu 11 ilden geliyordu. Şimdilerde deprem bölgelerinden çok az ziyaretçi gelirken genellikle Ege’den gelen ziyaretçilerimiz bizi sevindiriyor” dedi.

6 AYDA BİTİRİLECEK

Sanat evinin her yıl yaklaşık 100 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını ifade eden emekli öğretmen Çalışkan, “Şu ana kadar 80 eser oluşturdum. Bir deprem eseri yaparak jübilemi yapacağım. Bu eserimde 6 Şubat’ta 11 ili vuran Kahramanmaraş merkezli depremi anlatacağım. Evleri yıkılan vatandaşlar, enkaz altında çıkarılan vatandaşlar, kar altında koşuşan, ağlaşan insanları ve bu insanlara uzanan yardım ellerini, bunun yanında kış aylarında sokakta yaktıkları ateşlerde hayata tutunmaya çalışan vatandaşları işleyeceğim. Bu çalışma da yaklaşık 6 ay gibi zamanımı alacak” dedi.  

200 LİTRE SU KULLANILIYOR

1947 Darende doğumlu olan Fikri Çalışkan, emekli olduktan sonra hobi olarak doğada bulduğu plastik, tel, demir, yosun gibi atıklardan sanat eserleri yapmaya başladı. İlk olarak evi için süs eşyası olarak yaptığı bu eserlerin sayısı artınca evini sanat evine dönüştürdü.  Sanat evinde çoğu minyatür 80 civarında eser bulunuyor. Girişi ücretsiz olan sanat evinde hareketli eserler 23 tane motorla veya su gücüyle çalışıyor. Sanat evinde su gücünü kullanmak için günlük yaklaşık 200 litre su harcanıyor. Sanat evinin çevre düzenlemesi ve sulaması da Çalışkan ailesi tarafından yapılıyor.

Malatya HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve darendepostasi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.