Sitenin sağında bir giydirme reklam

Aslantaşlar’a, milattan önce ulaşıldı biz ulaşamadık

Darende Haberleri 20.11.2023 - 10:38, Güncelleme: 20.11.2023 - 11:55
 

Aslantaşlar’a, milattan önce ulaşıldı biz ulaşamadık

Aslantaşlar’ı insanlar milattan önce yaptı ve sonraki dönemlerde o bölgede yaşadı ama biz yıl 2023 ulaşmak için stabilize yolları kullanmak zorundayız. Bir de Aslantaşlar’a giderken şanslıysanız tabelayı kaçırmazsınız. Asıl merak edilense Malatya Büyükşehir Belediyesi, sit alanını neden düzenlemiyor ve yolunu neden yapmıyor?

AHMET ÇAKIR/DARENDE Tarihi ve turistik yerleriyle oldukça zengin bir yapıya sahip Darende, her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor. Hititler döneminde kaldığı tahmin edilen taşınmaz kültür varlığı özelliği de taşıyan ve birinci derecede arkeolojik sit alanı olan Aslantaşlar’ın yolunun yapılmaması ise ilçeyi ziyaret eden turistlerin tepkisini çekiyor. BAYA ÇABA GEREKİYOR Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Yeniköy mahallesinde bulunan Hititlerden kalma Aslantaşlar’ı görmek için baya çaba harcamak gerek. Çünkü esere giden yol stabilize ve tabela okunmaz halde. Gelen turistlerin Hititler döneminden kalan taşınmaz kültür varlığı özelliği taşıyan ve birinci derecede arkeolojik sit alanı olan Aslantaşlar’a gidebilmesi için özel rehber tutması gerekir. Yön tabelası okunmaz halde. Yol stabilize. Heykellerin bölgesinde çevre düzenlemesi de yok. Hititler döneminde kalan ve arkeolojik sit alanı olan bölgeye neden hizmet gitmediği ise merak konusu. Bu ilgisizliğe bir anlam veremeyen vatandaşlar, tarihi esere giden yolun ve çevre düzenlemesinin yapılmasını ve turizme kazandırılmasını istiyor. BÜYÜKŞEHİR, DÜZENLEME YAPSA! Tarihi eserlere ya da sit alanlarına çok önem veren Malatya Büyükşehir Belediyesi, neden aynı önemi Hititlerden kalma Aslantaşlar’a vermiyor? Battalgazi ilçesinde bulunan Arslantepe çevresinde çok büyük ve güzel düzenlemeler yapan belediye, aynı önemi Aslantaşlar’a da verse belki Malatya’ya daha fazla turist gelecek. Ama Aslantaşlar sahipsiz. Yol yok tabela yok. İLK HEYKELLERİN FOTOĞRAFI 1890’DA GÖRÜLÜYOR Aslantaşlar’ın hikayesi şöyle: Darende ilçesinin Yeniköy Mahallesi’nde iki adet Hitit Aslanı bulunuyor. Taş heykellerin ilk resmini de 1890 yılında Darende'ye gelen Gertrude Bell adlı tarihçi Aslan heykelleri önünde çektiği resimde görülüyor. Hitit dönemine ait olan ve MÖ 2000 yıllarından kalma heykellerin baş yüksekliği 2 metre, gövde uzunluğu 2,5 metredir. Bacak ve ayak aralıkları yontulmadan bırakılan heykellerin ne amaçla dikildiği bilinmemektedir. Kuzey güney yönünde ayakta durur vaziyette bulunuyor. Aralarında yaklaşık 4 metre civarında mesafeler bulunan heykeller, birbirlerine paralel olarak, başları kuzeye bakar şekilde duruyor. Yüz ve gövdeleri yer yer tahrip edilmiştir. Her biri yaklaşık 4-5 ton ağırlığındadır. Yapılan araştırmalarda yakın çevrede yüzeyde herhangi bir yerleşim yeri veya heykeltıraşlık merkezi olduğuna dair bir bulgu tespit edilmemiştir. Aslan figürü bu topraklarda hüküm sürmüş bütün medeniyetler tarafından güç ve iktidarın sembolü olmuştur
Aslantaşlar’ı insanlar milattan önce yaptı ve sonraki dönemlerde o bölgede yaşadı ama biz yıl 2023 ulaşmak için stabilize yolları kullanmak zorundayız. Bir de Aslantaşlar’a giderken şanslıysanız tabelayı kaçırmazsınız. Asıl merak edilense Malatya Büyükşehir Belediyesi, sit alanını neden düzenlemiyor ve yolunu neden yapmıyor?

AHMET ÇAKIR/DARENDE

Tarihi ve turistik yerleriyle oldukça zengin bir yapıya sahip Darende, her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor. Hititler döneminde kaldığı tahmin edilen taşınmaz kültür varlığı özelliği de taşıyan ve birinci derecede arkeolojik sit alanı olan Aslantaşlar’ın yolunun yapılmaması ise ilçeyi ziyaret eden turistlerin tepkisini çekiyor.

BAYA ÇABA GEREKİYOR

Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Yeniköy mahallesinde bulunan Hititlerden kalma Aslantaşlar’ı görmek için baya çaba harcamak gerek. Çünkü esere giden yol stabilize ve tabela okunmaz halde. Gelen turistlerin Hititler döneminden kalan taşınmaz kültür varlığı özelliği taşıyan ve birinci derecede arkeolojik sit alanı olan Aslantaşlar’a gidebilmesi için özel rehber tutması gerekir. Yön tabelası okunmaz halde. Yol stabilize. Heykellerin bölgesinde çevre düzenlemesi de yok. Hititler döneminde kalan ve arkeolojik sit alanı olan bölgeye neden hizmet gitmediği ise merak konusu. Bu ilgisizliğe bir anlam veremeyen vatandaşlar, tarihi esere giden yolun ve çevre düzenlemesinin yapılmasını ve turizme kazandırılmasını istiyor.

BÜYÜKŞEHİR, DÜZENLEME YAPSA!

Tarihi eserlere ya da sit alanlarına çok önem veren Malatya Büyükşehir Belediyesi, neden aynı önemi Hititlerden kalma Aslantaşlar’a vermiyor? Battalgazi ilçesinde bulunan Arslantepe çevresinde çok büyük ve güzel düzenlemeler yapan belediye, aynı önemi Aslantaşlar’a da verse belki Malatya’ya daha fazla turist gelecek. Ama Aslantaşlar sahipsiz. Yol yok tabela yok.

İLK HEYKELLERİN FOTOĞRAFI 1890’DA GÖRÜLÜYOR

Aslantaşlar’ın hikayesi şöyle: Darende ilçesinin Yeniköy Mahallesi’nde iki adet Hitit Aslanı bulunuyor. Taş heykellerin ilk resmini de 1890 yılında Darende'ye gelen Gertrude Bell adlı tarihçi Aslan heykelleri önünde çektiği resimde görülüyor. Hitit dönemine ait olan ve MÖ 2000 yıllarından kalma heykellerin baş yüksekliği 2 metre, gövde uzunluğu 2,5 metredir. Bacak ve ayak aralıkları yontulmadan bırakılan heykellerin ne amaçla dikildiği bilinmemektedir. Kuzey güney yönünde ayakta durur vaziyette bulunuyor. Aralarında yaklaşık 4 metre civarında mesafeler bulunan heykeller, birbirlerine paralel olarak, başları kuzeye bakar şekilde duruyor. Yüz ve gövdeleri yer yer tahrip edilmiştir. Her biri yaklaşık 4-5 ton ağırlığındadır. Yapılan araştırmalarda yakın çevrede yüzeyde herhangi bir yerleşim yeri veya heykeltıraşlık merkezi olduğuna dair bir bulgu tespit edilmemiştir. Aslan figürü bu topraklarda hüküm sürmüş bütün medeniyetler tarafından güç ve iktidarın sembolü olmuştur

Habere ifade bırak !
Haberle İlişkili Video
Video Galeride Aç
Video albümüne giderek videoya yorum yazabilir yada videoyu sosyal medyada paylaşabilirsiniz.
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve darendepostasi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bekir Sözen
(22.11.2023 11:03 - #265)
Geç Hitit dönemi eseri olan aslantaşlara ilk yapılması gereken yolunun yapılması ana yoldan sonra iki yol ayrımına da levha koyulması daha sonra koruma kurulunun söylediği gibi bir sondaj kazısı yapılacak oradaki çıkan duruma göre ya kazıya devam edilecek ya da çevre düzeni yapılacak bunun için defalarca yetkilileri göreve çağırdık ama tık yok
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve darendepostasi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.