Alican Bozkurt’a mektup

Darende Haberleri 05.04.2024 - 13:26, Güncelleme: 05.04.2024 - 13:26
 

Alican Bozkurt’a mektup

Başkan Bozkurt, bir an önce hatta çok acil olarak imar iznini çıkarmalı. İnsanlar ev yapamıyor, yapılan evlere abonelikler verilmiyor. TOKİ belediye hizmetleri arasında değil ama hizmetin gelmesine ya da hızlanmasına aracı kurum siz olabilirsiniz.

Darende için çok güzel geçen bir seçim dönemini geride bıraktık. Yaklaşık iki ay adaylar projelerini, yapacaklarını ve yapmak istediklerini kapı kapı gezerek anlattı. Adaylar çok güzel projeler paylaştı. Biz de adaylarımızın projelerini haberlerimizde okurlarımıza sunduk. İki ay bekledik seçimin bitmesini. İki ay sonunda Darendeliler Alican Bozkurt’u seçti. İnşallah Darende’miz için hayırlı olur! Bismillah diyerek bir an önce hizmete başlamak gerek. Bugüne kadar çok bekledik hizmetin gelmesini. Sağ olsun önceki belediye başkanlarımız ellerinden gelen hizmeti imkanları ölçüsünde yaptı. Ama yeterli değil (büyükşehir anlamında) Darende hizmetin en güzeline layık. Başkan Bozkurt, bir an önce hatta çok acil olarak imar iznini çıkarmalı. İnsanlar ev yapamıyor, yapılan evlere abonelikler verilmiyor. Halkımız, depremden sonra ev sıkıntısını daha çok yaşamaya başladı. Çocuğunun evi Malatya merkezde, Elbistan’da, Afşin’de, Gürün’de yıkılmış gelip babasının arsasına ev yapmak istiyor ama yapamıyor. Ev kiralarının yüksekliğini söylemeye gerek var mı? Memurlar ya da Darende’de çalışanlar komşu il ve ilçeler günlük geliş gidiş yapıyor. İmar izni artık çıksın da insanlar ev, işyeri yapsın. Başkanım, TOKİ belediye hizmetleri arasında değil ama hizmetin gelmesine ya da hızlanmasına aracı kurum siz olabilirsiniz. Akçadağ, Doğanşehir ilçesindeki TOKİ’ler hak sahiplerine dağıtıldı. Darende’de depremin üzerinden bir yıldan fazla geçmesine rağmen TOKİ temeli daha atılmadı.  İlgilenilmesi gereken ilk sorunlar arasında. Başkanım hazır elinizi atmışken TOKİ’den sosyal konutlar da mı isteseniz. Malum gelir durumu iyi olmayan ailelerimiz var. Belki sosyal konut aracılığı ile hayalleri olan eve kavuşurlar da size duacı olurlar. Ha bir de şu köpekler meselesi var. Gazete olarak günlük çok sayıda “Mahalleye çıkamıyoruz”, “Köpekler gruplar halinde insanlara saldırıyor” ve benzeri mesajlar alıyoruz; köpekler gerçekten çok büyük sorun. Biz hayvanların düşmanı değiliz ama kimseye bir şey olmadan bir çözüm bulalım lütfen. Bir ihtiyacı daha yazayım ilçemizdeki konteyner kentte insanların ekmek alacağı yer yok. O bölgede de genelde yaşlı insanlar kalıyor. Ekmek almaya merkeze inmeleri gerekiyor. 2 ekmek bile alsa, 5 ekmek parası yola veriyor. Bu insanlar evini kaybetti. 5 ekmek parası da nedir demeyin! Belirli saatlerde ücretsiz araba mı verirsiniz, o bölgeye günlük belli sayıda ekmek götürüp satılmasını sağlamanız anlamlı bir hizmet olur. Unutmayalım bu insanlar evlerini kaybetti. Kendilerini sahipsiz sanmasınlar belediyenin yanlarında olduğunu hissetsinler. Bu arada ayağınızın tozuyla bunları istedik ama biz aracıyız. Başkanlığınız tekrardan hayırlı olsun. İnşallah Darende’ye çok güzel kalıcı hizmetler edersiniz.
Başkan Bozkurt, bir an önce hatta çok acil olarak imar iznini çıkarmalı. İnsanlar ev yapamıyor, yapılan evlere abonelikler verilmiyor. TOKİ belediye hizmetleri arasında değil ama hizmetin gelmesine ya da hızlanmasına aracı kurum siz olabilirsiniz.

Darende için çok güzel geçen bir seçim dönemini geride bıraktık. Yaklaşık iki ay adaylar projelerini, yapacaklarını ve yapmak istediklerini kapı kapı gezerek anlattı.

Adaylar çok güzel projeler paylaştı. Biz de adaylarımızın projelerini haberlerimizde okurlarımıza sunduk. İki ay bekledik seçimin bitmesini. İki ay sonunda Darendeliler Alican Bozkurt’u seçti. İnşallah Darende’miz için hayırlı olur!

Bismillah diyerek bir an önce hizmete başlamak gerek. Bugüne kadar çok bekledik hizmetin gelmesini. Sağ olsun önceki belediye başkanlarımız ellerinden gelen hizmeti imkanları ölçüsünde yaptı. Ama yeterli değil (büyükşehir anlamında) Darende hizmetin en güzeline layık.

Başkan Bozkurt, bir an önce hatta çok acil olarak imar iznini çıkarmalı. İnsanlar ev yapamıyor, yapılan evlere abonelikler verilmiyor. Halkımız, depremden sonra ev sıkıntısını daha çok yaşamaya başladı. Çocuğunun evi Malatya merkezde, Elbistan’da, Afşin’de, Gürün’de yıkılmış gelip babasının arsasına ev yapmak istiyor ama yapamıyor. Ev kiralarının yüksekliğini söylemeye gerek var mı? Memurlar ya da Darende’de çalışanlar komşu il ve ilçeler günlük geliş gidiş yapıyor. İmar izni artık çıksın da insanlar ev, işyeri yapsın.

Başkanım, TOKİ belediye hizmetleri arasında değil ama hizmetin gelmesine ya da hızlanmasına aracı kurum siz olabilirsiniz. Akçadağ, Doğanşehir ilçesindeki TOKİ’ler hak sahiplerine dağıtıldı. Darende’de depremin üzerinden bir yıldan fazla geçmesine rağmen TOKİ temeli daha atılmadı.  İlgilenilmesi gereken ilk sorunlar arasında.

Başkanım hazır elinizi atmışken TOKİ’den sosyal konutlar da mı isteseniz. Malum gelir durumu iyi olmayan ailelerimiz var. Belki sosyal konut aracılığı ile hayalleri olan eve kavuşurlar da size duacı olurlar.

Ha bir de şu köpekler meselesi var. Gazete olarak günlük çok sayıda “Mahalleye çıkamıyoruz”, “Köpekler gruplar halinde insanlara saldırıyor” ve benzeri mesajlar alıyoruz; köpekler gerçekten çok büyük sorun. Biz hayvanların düşmanı değiliz ama kimseye bir şey olmadan bir çözüm bulalım lütfen.

Bir ihtiyacı daha yazayım ilçemizdeki konteyner kentte insanların ekmek alacağı yer yok. O bölgede de genelde yaşlı insanlar kalıyor. Ekmek almaya merkeze inmeleri gerekiyor. 2 ekmek bile alsa, 5 ekmek parası yola veriyor. Bu insanlar evini kaybetti. 5 ekmek parası da nedir demeyin! Belirli saatlerde ücretsiz araba mı verirsiniz, o bölgeye günlük belli sayıda ekmek götürüp satılmasını sağlamanız anlamlı bir hizmet olur. Unutmayalım bu insanlar evlerini kaybetti. Kendilerini sahipsiz sanmasınlar belediyenin yanlarında olduğunu hissetsinler.

Bu arada ayağınızın tozuyla bunları istedik ama biz aracıyız. Başkanlığınız tekrardan hayırlı olsun. İnşallah Darende’ye çok güzel kalıcı hizmetler edersiniz.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (2 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve darendepostasi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emre
(05.04.2024 14:30 - #344)
Ağılbaşı, Başdirek, Hisarcık, Günpınar, Kılıçbağı, Yenice ve Yukarıulupınar Darende'de bu mahallelerde yapılıyor köy evleri. Geride kalan onlarca mahallede umutla bekliyor. 2023 Ekim ayında bundan sonra köy evleri çelikten yapılacak dedi sayın bakan. Çelik ev çok çabuk da yapılır. Darende'de hasarın büyük çoğunluğu kırsal mahallelerdeki köy evlerinde meydana geldi. Onlarca kerpiç ev ağır hasar aldı ve yıkıldı sonra. 1 sene 2 ayı doldurduk bugün. Sayın Alican başkanımıza da inanıyorum güveniyorum umutla da bekliyorum bu süreci hızlandıracak adımları atacak. Darende küçük bir ilçe zaten bütün TOKİ köy evleri sosyal konutları toplasak 2000 civarı bir sayı yapıyor. Hiçbir zaman desteğini esirgemeyen bu 30 yapraklı gül şehrinin talepleri de öyle büyük imkansız şeyler değil... Allah en güzel hizmetleri yapmayı nasip etsin sayın başkana da...Umutla heyecanla bekliyoruz... Ben kendi adıma da en çok geriye kalan köy evlerininin inşaatının başlamasını bekliyorum...
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve darendepostasi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Faki
(05.04.2024 18:22 - #345)
Sizi tebrik ediyorum, acil çözüm bekleyen sorunları dile getirmisiniz. Halkın ev yapamaması ne demek! Darende çok unutulmuş buradan bunu anlıyorum.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve darendepostasi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.