Darende’de Herkes Gazeteci Oldu!

Darende Haberleri 15.05.2024 - 15:33, Güncelleme: 15.05.2024 - 15:33
 

Darende’de Herkes Gazeteci Oldu!

Haberden haber koşan arkadaşlarımız GAZETECİLİK oynayanlar nedeniyle yok sayılıyor. Evcilik sahasını bunlara kim veriyor; elbette biliyoruz ama diyoruz ki: Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner.

Darende’de herkes gazeteci oldu; memuru, esnafı kısacası fotoğraf makinasını eline alan “GAZETECİ” oldu. Size bir örnek vereyim; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Darende’de güreş sahasında yapıldı. Bir saha dolusu gazeteci protokolün-halkın fotoğrafını, kamera kaydını sürekli çekti. O fotoğraflar çekimler nereye gitti bilinmez! Ne hikmetse kutlamayla ilgili tek bir haber bile çıkmadı. Oysa saha doluydu gazeteciyle. Demek ki neymiş fotoğraf makinesinde keramet yokmuş! Ortalıkta fotoğraf çekmekle bu iş olmuyormuş! Biraz da siz oyalanın! Yıllardır Darende’nin tanıtımında, iyi gününde, kötü gününde; haberden haber koşan arkadaşlarımız GAZETECİLİK oynayanlar nedeniyle yok sayılıyor. Evcilik sahasını bunlara kim veriyor; elbette biliyoruz ama diyoruz ki: Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner. Bekleyip göreceğiz ama her şeyden önce saygılı olmalıyız. Sizlerin bizim emeklerimize saygısı olmazsa bizim de saygısızlığı yapana saygımız olmaz. Küçücük bir ilçede yaşıyoruz, bunun farkında olmalıyız. SANDIKKAYA NEDEN UNUTULDU? 6 Şubat depremi, nice canları sevdiklerinden koparırken ciddi maddi kayıplar da yaşandı. Deprem ilçemizde de birçok olumsuzluğu beraberinde getirdi. Birçok mahallemizde binalar ve evler yıkıldı. Birçok mahallemizde deprem konutları bitmek üzere. Darende ilçe merkezinde tam bir belirsizlik devam ediyor. Yapılan TOKİ konutları depremzedeleri için yapıldığı söylendi; sonradan “Çekilişi yapılan 4. etap TOKİ” denildi. Burası 4 etap TOKİ ise deprem konutlarının temeli ne zaman atılacak? Bir belirsizlik var! Sandıkkaya Mahallesi’nde vatandaşlar ağır hasarlı evlerinde çıkarıldı; kapılar, pencereler, çatılar söküldü. Yaklaşık 15 ay oldu deprem yaşanalı. Enkazlar olduğu gibi duruyor. Sandıkkaya sakinlerinin umudu; Kaf Dağının arkasında. Ne arayan var ne soran utanmasalar “Depremi biz mi yaptık? Bize ne” diyecekler. NEDEN İLÇE DIŞINDA ALIŞVERİŞ YAPIYORUZ? Değerli hemşerilerim mesleğimizden dolayı ilçe dışına çok fazla çıkıyoruz ve gittiğimiz yerlerde gezilerimiz de oluyor. Malatya’ya gidiyoruz; AVM’de birçok Darendeli ve Darende’de görev yapan memurla karşılaşıyoruz. Elbistan ve Gürün’e alışverişe gidenler var! Herkes istediği yerde alışverişini yapabilir ama önce Darende penceresinden bakmalıyız. Bu alışverişleri neden Darende’de yapmıyoruz? Bizim esnaflarımız yeterli ve kaliteli ürün getirmiyor mu? Ürünlerin fiyatı mı pahalı? Bu sorunun cevabı net aslında. Hafta sonu Elbistan Sebze Halinde bir Darendeli ile karşılaştım; sebzesini dahi Elbistan’da alıyor. Nedenini sordum cevap veremedi! Biz esnafımızı neden desteklemiyoruz? Bu yazımı esnaflarımız ve vatandaşlarımız çok iyi düşünmeli.              
Haberden haber koşan arkadaşlarımız GAZETECİLİK oynayanlar nedeniyle yok sayılıyor. Evcilik sahasını bunlara kim veriyor; elbette biliyoruz ama diyoruz ki: Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner.

Darende’de herkes gazeteci oldu; memuru, esnafı kısacası fotoğraf makinasını eline alan “GAZETECİ” oldu. Size bir örnek vereyim; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Darende’de güreş sahasında yapıldı. Bir saha dolusu gazeteci protokolün-halkın fotoğrafını, kamera kaydını sürekli çekti. O fotoğraflar çekimler nereye gitti bilinmez! Ne hikmetse kutlamayla ilgili tek bir haber bile çıkmadı. Oysa saha doluydu gazeteciyle. Demek ki neymiş fotoğraf makinesinde keramet yokmuş! Ortalıkta fotoğraf çekmekle bu iş olmuyormuş! Biraz da siz oyalanın!

Yıllardır Darende’nin tanıtımında, iyi gününde, kötü gününde; haberden haber koşan arkadaşlarımız GAZETECİLİK oynayanlar nedeniyle yok sayılıyor. Evcilik sahasını bunlara kim veriyor; elbette biliyoruz ama diyoruz ki: Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner. Bekleyip göreceğiz ama her şeyden önce saygılı olmalıyız. Sizlerin bizim emeklerimize saygısı olmazsa bizim de saygısızlığı yapana saygımız olmaz. Küçücük bir ilçede yaşıyoruz, bunun farkında olmalıyız.

SANDIKKAYA NEDEN UNUTULDU?

6 Şubat depremi, nice canları sevdiklerinden koparırken ciddi maddi kayıplar da yaşandı. Deprem ilçemizde de birçok olumsuzluğu beraberinde getirdi. Birçok mahallemizde binalar ve evler yıkıldı. Birçok mahallemizde deprem konutları bitmek üzere. Darende ilçe merkezinde tam bir belirsizlik devam ediyor. Yapılan TOKİ konutları depremzedeleri için yapıldığı söylendi; sonradan “Çekilişi yapılan 4. etap TOKİ” denildi. Burası 4 etap TOKİ ise deprem konutlarının temeli ne zaman atılacak? Bir belirsizlik var!

Sandıkkaya Mahallesi’nde vatandaşlar ağır hasarlı evlerinde çıkarıldı; kapılar, pencereler, çatılar söküldü. Yaklaşık 15 ay oldu deprem yaşanalı. Enkazlar olduğu gibi duruyor. Sandıkkaya sakinlerinin umudu; Kaf Dağının arkasında. Ne arayan var ne soran utanmasalar “Depremi biz mi yaptık? Bize ne” diyecekler.

NEDEN İLÇE DIŞINDA ALIŞVERİŞ YAPIYORUZ?

Değerli hemşerilerim mesleğimizden dolayı ilçe dışına çok fazla çıkıyoruz ve gittiğimiz yerlerde gezilerimiz de oluyor. Malatya’ya gidiyoruz; AVM’de birçok Darendeli ve Darende’de görev yapan memurla karşılaşıyoruz. Elbistan ve Gürün’e alışverişe gidenler var! Herkes istediği yerde alışverişini yapabilir ama önce Darende penceresinden bakmalıyız. Bu alışverişleri neden Darende’de yapmıyoruz? Bizim esnaflarımız yeterli ve kaliteli ürün getirmiyor mu? Ürünlerin fiyatı mı pahalı? Bu sorunun cevabı net aslında. Hafta sonu Elbistan Sebze Halinde bir Darendeli ile karşılaştım; sebzesini dahi Elbistan’da alıyor. Nedenini sordum cevap veremedi! Biz esnafımızı neden desteklemiyoruz? Bu yazımı esnaflarımız ve vatandaşlarımız çok iyi düşünmeli.

             

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (2 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve darendepostasi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emre
(15.05.2024 16:18 - #374)
"MALATYA DARENDE 4. ETAP 241 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ " TOKİ'nin 2022 Ekim'de kurasını çektiği projenin ismi bu. Şu an inşaat tabelasında yazan proje ismi de bu şekilde"Malatya İli Darende İlçesi Hacıderviş Mahallesi 4 Etap 256 Adet Konut, 4 Adet Dükkan ve 1 Adet 16 Derslikli İlkokul İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi" Deprem konutları dendi en başta ama Malatya'da deprem konutlarının hepsi 3+1 şeklinde ve 100 120 metrekare arasında olduğunu söylediler haberlerde burdaki evler yine sizin haberinizde paylaştığınız şekilde 2+1 çoğunluğu ve 70 90 M2 arasında evler normal deprem konutlarına göre küçük. Birde Darende'de TOKİ konutu olarak hak sahibi olan 160 civarı kişi olduğu için büyük ihtimalle bu evler 2022 Ekim'de kurası çekilen sosyal konutlar. Yine projede yer alan okul inşaatı da deprem konutları ihalelerinde olmayan bir şey. Sosyal konut hak sahibi insanlarda umutla bekliyor 20 aydır...
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve darendepostasi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
-
(15.05.2024 17:15 - #375)
Unutulan sadece Sandıkkaya değil maalesef...Ağılbaşı, Başdirek, Hisarcık, Günpınar, Kılıçbağı, Yenice ve Yukarıulupınar bu mahallerde köy evleri yapılıyor bunlara laf yok 800 depem konutu srl inşaat yapıyor. Heyiketegi hacidervis zaviye vs gibi 10 mahalleyede merkez mahalle diyelim onlara da TOKİ konutu yapılıp verilecek... Darende'nin 67 mahallesi 17 sini düşelim geride 50 tane daha kırsal mahalle var kimisinde az kimisinde çok hepsinde ağır hasarlı evler vardı yıkıldı insanlar hak sahibi oldu peki herhangi bir gelişme var mı bu 50 mahallede... Nereye yapılacağı bile belli değil... Akçadağ'da Doğanşehirde onlarca mahallede yüzlerce köy evi teslim edildi peki Darende'de sadece 7 mahalede 111 köy evi teslim edildi... Köy evleri konusunda çok geride kaldı Darende... Sadece Sandıkkaya'nin değil maalesef 50 civarı kırsal mahalle aynı durumda hepsinin umudu dediğiniz gibi kaf dağının arkasında kaldı bekleye bekleye tükeniyor insanların umududa inancı da..
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve darendepostasi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.